TL/SL for dummies - wskazówki dla dowódców


#1

Ogólne wskazówki postępowania w konkretnych sytuacjach

Jest to jedynie szkielet, nie wszystko jest gotowe, ale ogólny zarys powinien być dobry i dobrze by było się z nim zapoznać. Rozwiązania są przedstawione w określony sposób, lecz w zależności od warunków można lub nawet trzeba próbować innych rozwiązań.

Spis treści

A) Zdobyliśmy jakiś punkt i wszystko poszło gładko.
B) Pimpuś leży.
C) 2 pimpusiów leży.
D) Dowódca padł.
E) Medyk padł.
F) Padła łączność z przełożonym (O nie! Nie wiemy co robić. Co prawda są zadania na mapie a ja widzę co się dzieje i mógłbym się przystosować, ale SL nam palcem nie pokazał!).
G) Cała sekcja zaorana, chaos i rozpierdziel.
H) Napotkany silny opór, sekcja nie może się ruszyć.
I) Macie się szybko przemieścić, bo np. jakaś drużyna potrzebuje wsparcia.
Sytuacje i proponowane rozwiązania

A) Zdobyliśmy jakiś punkt i wszystko poszło gładko.

W przypadku, gdy wiemy że mamy jechać dalej należy przegrupować drużynę w miejscu, gdzie i tak zaraz trzeba będzie iść (czyli przy pojazdach) i w międzyczasie powiadomić dowództwo o chęci wyruszenia dalej.

B) Pimpuś leży.

Jak Pimpuś wybiegł jak debil to niech leży, nie narażać całej drużyny dla niego. Zajmiecie teren wokół to mu pomożecie. Gdy pimpuś jest jedyną leżącą osobą należy go zostawić z medykiem drużynowym i SLem, a następnie kontynuować wg. planu, nie czekać aż go podniosą.

C) 2 pimpusiów leży.

Utrata 2 członków sekcji może stanowić zagrożenie dla jej dalszej operacyjności. Utrata kolejnej osoby równać się będzie na dobrą sprawę całkowitej nieoperacyjności sekcji.

Przy utracie 2 ludzi należy wstrzymać się z dalszym prowadzeniem działań ofensywnych (zgłosić to wyżej!), zająć dogodne pozycje obronne na które przenosimy rannych jeśli to możliwe i czekać na poprawienie swojej sytuacji lub rozkazy z góry. Gdy tylko sytuacja się poprawi np. do takiej z punktu B lub otrzymamy jakieś rozkazy możemy ruszać dalej.

Dowódca może podjąć decyzję by się nie zatrzymywać i nie czekać na podniesienie rannych, jednakże powinien mieć na uwadze sytuację w jakiej się znajduje (napotkany opór, posiadane wsparcie itd.). Jeśli ma przeć dalej tylko po to, żeby się sekcja wywaliła kilkanaście metrów dalej to raczej nie ma to sensu.

D) Dowódca padł.

Osoba wyznaczona przejmuje dowodzenie (lub jeśli nikt nie był wyznaczony to medyk jest do tego zobligowany, może za zgodą innej osoby przekazać jej dowodzenie, gdy jest do tego chętna). Należy przejąć radio dowódcy, jeśli samemu się nie dysponuje radiem mogącym nadawać na kanałach radia średniego/długiego (radia średnie i długie działają na tych samych kanałach!). Następnie powiadamiamy element wyżej, że dowódca nie żyje. Jeśli radia się nie da przejąć można spróbować (jeśli jest taka możliwość) udać się do najbliższej osoby mającej kontakt z osobą, która takim radiem dysponuje by w Waszym imieni przekazała komunikat wyżej.

Zarówno SL jak i TL musi przekazać niżej jakie są cele i śmierć pojedynczej osoby, nawet dowódcy, nie może wpływać na ich osiągnięcie. W sekcji musi być osoba gotowa w każdej chwili przejąć dowodzenie i prowadzić sekcję zgodnie z planem do momentu powrotu dowódcy i przejęcia przez niego dowodzenia.

E) Medyk padł.

Podobnie jak przy pimpusiu, nie pomożecie mu będąc martwym. Powinien mieć priorytet przy leczeniu nad jakimiś pimpusiami.

F) Padła łączność z przełożonym (O nie! Nie wiemy co robić. Co prawda są zadania na mapie a ja widzę co się dzieje i mógłbym się przystosować, ale SL nam palcem nie pokazał!).

Postępujemy jak przy dowódca nie żyje. Jeśli nie wiadomo jakie są zadania to priorytetem powinno być nawiązanie łączności z dowództwem. 3 osoby w drużynie posiadają radio umożliwiające to, należy dorwać jedno z nich i na odpowiednim kanale poinformować górę.

G) Cała sekcja zaorana, chaos i rozpierdziel.

Priorytetem jest poinformować kogokolwiek o tym fakcie, natępnie podać swoją pozycję, liczbę żywych i rannych, a na końcu co się dzieje. Jeśli padniesz w trakcie nadawania komunikatu to i tak będzie wiadomo, że coś jest nie tak, bo jako pierwsze powiedziałeś, że jesteście w dupie, połowa ludzi nie żyje itd. Następnie próbujecie ściągnąć rannych do bezpiecznego miejsca i staracie się je utrzymać. Jeśli ogarnięcie rannych jest niemożliwe to olewacie ich i ratujecie siebie.

H) Napotkany silny opór, sekcja nie może się ruszyć.

Informujemy jednostkę nad nami, że nie ma możliwości zaatakowania w taki sposób i czekamy na decyzję, możliwe że nakażą Wam się wycofać i zaatakować od innej strony lub przyślą wsparcie. Możecie też z własnej inicjatywy poprosić o wsparcie (np. CAS).

Jeśli problemem jest, że jesteście przygwożdżeni i nie możecie się ruszyć to należy znaleźć sobie bezpieczne miejsce, zgłosić ten fakt i poprosić o wsparcie lub sugestie co zrobić.

W sytuacji kryzysowej (!) możecie zarządzić odwrót, ale nie róbcie tego zbyt często, bo to że wpadliście pod ostrzał nie oznacza, że jesteście w dupie. Do tego może się okazać, że wsparcie do Was zmierza, a Wy zaczniecie uciekać i całe przebijanie się na marne pójdzie.

I) Macie się szybko przemieścić, bo np. jakaś drużyna potrzebuje wsparcia.

 • bliżej niż 2 km od Waszej pozycji

  • Wysyłam wystarczającą liczbę ludzi po pojazdy, a reszta biegnie w kierunku celu.
 • dalej niż 2 km od Waszej pozycji

  • Wszyscy ładują się do pojazdów, jeśli to możliwe to sekcje trzymają się razem.
 • Nie mamy wystarczająco pojazdów/jeden się zepsuł i jest tylko Humwik 4-osobowy, co robić?
  1 typ robi za Ubera i wozi ludzi w pobliże miejsca docelowego. Nie ma znaczenia z której są sekcji/drużyny. Ważne jest by się jak najszybciej przemieścić, organizować się będziecie na miejscu.

  • W sytuacji, gdy 2 drużyny muszą się w taki sposób przemieścić 1 drużynowy powinien pojechać w pierwszym transporcie i ogarniać ludzi, którzy dojadą, a drugi pilnować na początku trasy i wsiąść jako ostatni.

  • Choćby miał wozić ich kurwa rowerem to róbcie coś w kierunku szybszego przemieszczenia się do celu niż na piechotę. Jeśli nie ma możliwości dotarcia na miejsce w sposób zorganizowany, to naprawdę nie ma znacznenia, że drużyna/sekcja musi się podzielić. Wydajcie odpowiednie polecenia przegrupowania w jakimś miejscu na miejscu i starajcie się tam dotrzeć.


Szkolenie z dowodzenia